history left history right
  • history middle

Historia

W 1962 roku w holenderskiej miejscowości Hoog Keppel z inicjatywy 32 farmerów powstała spółdzielnia ziemniaczana  'Aardappel Verwerkende Industrie Keppel en Omstreken' czyli AVIKO. Obecnie przekształciła się ona w ambitną i zyskowną organizację z jednym, jasnym celem: "kreować nowe możliwości bazując na ziemniaku", czyli łączyć pasję do ziemniaka z nowoczesnymi rozwiązaniami biznesowymi dla naszych klientów.

1962 - 1999

Historia Aviko zaczęła się w starej fabryce mleczarskiej w holenderskiej miejscowości Hoog Keppel, gdzie początkowa produkcja schłodzonych frytek w drewnianych skrzyniach, szybko została zastąpiona pierwszymi produktami mrożonymi.

W 1967 roku produkcja przeniosła się do pobliskiej wsi Steenderen, gdzie stare cegielnie zaoferowały rozwijającej się firmie Aviko więcej miejsca na realizację swoich celów.

Aviko stale obserwowało to, co się dzieje poza granicami kraju, w szczególności, jeżeli chodzi o rozwój nowych produktów ziemniaczanych, dzięki czemu już w 1970 roku stało się pierwszym producentem płatków rösti poza Szwajcarią. Zapoczątkowało to kilka dekad sukcesu, zapewniających Aviko silną pozycję w Europie, zwłaszcza we Francji i Niemczech.

Wkrótce po upadku żelaznej kurtyny, Aviko stało się także liderem w Europie Wschodniej, i to nie tylko dzięki zbudowaniu fabryki w Polsce.

W 1990 roku firma odważyła się ruszyć poza Europę po raz pierwszy i zaczęła zdobywać przyczółki na innych kontynentach. Od tego momentu Aviko stało się globalnym graczem, którego wysokiej jakości produkty ziemniaczane cieszyły się powodzeniem w coraz większej liczbie krajów na całym świecie.

Nasz sukces, mimo że napawa nas dumą, nie zawrócił nam jednak w głowach - w naszych sercach wciąż jesteśmy po prostu skromną, rolniczą spółdzielnią ziemniaczaną z miejscowości Keppel.

2000 - teraz

W dzisiejszych czasach biznes Aviko skupia się przede wszystkim na tworzeniu produktów z tzw. wartością dodaną i jest to zbieżne z misją firmy. Poprzez współpracę z Eurofrits wprowadziliśmy do naszej oferty kategorię przekąsek, czyli appetizerów. Wraz z przejęciem belgijskiej firmy Eurofreez, nasza oferta została wzbogacona o produkty puree i gratiny.

W 2008 biznes Aviko dotarł do ryneku chińskiego poprzez otwarcie we współpracy z lokalnym rządem fabryki przetwarzającej płatki ziemniaczane - Aviko Gansu  Potato Processing. Fabryka produkuje płatki na rynek krajowy.

W 2011 Aviko posiada już dwie fabryki i biuro sprzedaży w Chinach, Xiamen, które w pełni obsługują rynek krajowy, na którym  widoczne jest  rosnące zapotrzebowaniem na mrożone produkty ziemniaczane w kanale gastronomicznym. Dynamiczny wzrost na rynku lokalnym  otworzył nowe możliwości - w związku z tym Aviko przyśpiesza ekspansję poprzez połączenie sił ze Snow Valley Agriculture Company  oraz uruchomienie nowej fabryki frytek w Zhangjiakou, Heibei.

W 2014 Aviko przejęło większość  udziałów w rodzinnej, bawarskiej firmie Amberger w  Oberdolling, Niemcy. Pozwoliło to poszerzyć portfolio specjalności ziemniaczanych.