CSR

  • Closer look at the potato middle - Girl with potato

Mamy świadomość, że pozycja lidera rynkowego zobowiązuje do odpowiedzialności - za naszych klientów, pracowników i dostawców, jak również za naszą planetę. Traktujemy ten obowiązek bardzo poważnie. Staramy się wykorzystywać naturalne surowce, aby zminimalizować zużycie energii i wody, jak również ograniczyć ilość odpadów i emisję zanieczyszczeń.

Zdrowy olej

W styczniu 2011 roku Aviko, jako pierwszy producent w Europie, rozpoczęło produkcję specjalności ziemniaczanych w 100% na oleju słonecznikowymGłównym powodem tej zmiany była chęć zaoferowania klientom zdrowszego rozwiązania. Zawartość tłuszczy w produktach Aviko nie uległa zmianie. Zmienił się jednak skład tłuszczy, na korzyść zwiększenia udziału kwasów nienasyconych, pozytywnych dla naszego zdrowia.

Poza troską o zdrowie konsumenta, stosowanie oleju słonecznikowego to proekologiczne podejście do środowiska naturalnego - olej palmowy wiąże się z wycinaniem lasów.

Odpowiedzialne pozyskiwanie oleju palmowego

Olej palmowy jest ważnym i popularnym surowcem wykorzystywanym w produkcji żywności. Jest całkowicie wolny od modyfikacji genetycznych (GMO free) oraz ma najwyższy współczynnik wydajności plonów z hektara, wśród wszystkich roślin oleistych.

Niemniej jednak pozyskiwanie oleju palmowego wiąże się z wycinaniem lasów - długoterminowo może mieć to negatywne skutki dla środowiska naturalnego, zwłaszcza w krajach gdzie pozyskuje się olej palmowy - Malezja i Indonezja. Aviko jest członkiem RSPO (Round Table on Sustainable Palm Oil) - organizacji, która promuje zrównoważoną produkcję oleju palmowego na całym świecie.

Mniej emisji i odpadów

Jesteśmy zainteresowani obniżeniem  poziomu odpadów, zużycia energii, wody i emisji spalin. Staramy się wprowadzać ideę recyklingu, gdzie tylko jest to możliwe. Jesteśmy dumni, że należymy do grupy firm z najniższym poziomem zużycia energii - między innymi dlatego, że posiadamy własne elektrociepłownie i wytwarzamy własną energię elektryczną i parę wodną. W ostatnich latach sporo zainwestowaliśmy w nasze elektrociepłownie, w zakresie ich izolacji, monitoringu, odzyskiwania ciepła i optymalizacji procesu - dzięki temu udało nam się zwiększyć oszczędność energii o ponad 25%.