artykul-szefa-kuchni-zatrudnie-mini-poradnik-rekrutera

Szefa kuchni zatrudnię. Mini-poradnik rekrutera

Dobry szef kuchni to podstawa sukcesu lokalu. Co musisz wiedzieć o kandydacie, zanim mianujesz go swoją prawą ręką?

Branża restauracyjna cieszy się złą sławą z powodu ostrego tempa pracy i wymogu wysokiej wydajności. Co więcej, system pracy w gastronomii jest często nastawiony na ostrą rywalizację między pracownikami.

Bez odpowiednio dobranego zespołu, w którym każdy dobrze zna i realizuje swoją rolę, ani rusz! Czy wiesz, jak dopasować właściwego dyrygenta dla Twojej kulinarnej orkiestry? Przeczytaj nasz mini-poradnik o tym, jak wybrać najlepszego szefa kuchni!

Określ swoje potrzeby

Zanim napiszesz ogłoszenie, przyjrzyj się, jak wygląda praca w Twojej kuchni i jakie są Twoje możliwości finansowe. Pomyśl, jakie obowiązki chcesz powierzyć szefowi kuchni. Zastanów się, jakie masz wobec niego oczekiwania: zawodowe i interpersonalne. Sprawdź, jakie benefity pozapłacowe możesz mu zaproponować.

Określ cechy idealnego kandydata

Nawet jeśli Twój kandydat potrafi wyśmienicie gotować, nie oznacza to, że ma zdolności przywódcze, potrzebne do prowadzenia kuchni. Pytania, które zadasz mu podczas rozmowy, muszą upewnić Cię, że kandydat posiada niezbędne cechy do pracy w tym zawodzie:

Opanowanie. Zdarzają się dni, kiedy nie wszystko w lokalu idzie zgodnie z planem. W takich chwilach reakcja szefa kuchni nie pozostanie bez wpływu na zespół. Jeśli będzie potrafił zachować spokój, kiedy sytuacja jest napięta, pomoże utrzymać płynną pracę w lokalu.

Umiejętność szkolenia personelu. Wysoko wykwalifikowany kucharz powinien umieć przekazywać swoją wiedzę. Musi wiedzieć, jak używać całego wyposażenia Twojej kuchni i potrafić nauczyć nowych pracowników, jak prawidłowo korzystać z tego sprzętu.

Troska o jakość. Szef kuchni wyznacza standardy w kuchni restauracyjnej. Znajdź szefa kuchni, któremu zależy na serwowaniu najlepszego jedzenia. Jeśli potrawy nie zostaną odpowiednio przygotowane, goście wyniosą negatywne wrażenia z Twojej restauracji - bez względu na to, jak dobra atmosfera w niej panuje.

Dbałość o szczegóły. Szef kuchni odpowiada za wiele obszarów, które tworzą całość Twojej działalności. Tworzy oferty specjalne, bierze swój udział w komponowaniu menu, więc musi poprawnie oceniać stan zapasów i zamawiać odpowiednie produkty.

Spojrzenie na kuchnię zbieżne z Twoim. Jeśli kandydat skończył renomowaną szkołę kulinarną i pracuje w zawodzie od wielu lat, to świetnie! Teraz pozostaje Ci tylko ustalić, czy macie podobne spojrzenie i filozofię kulinarną. To klucz do udanej interakcji.

Zróżnicowane umiejętności Szef kuchni to prawdziwy człowiek-orkiestra. Żeby całość zagrała harmonijnie, musi łączyć umiejętności z różnorodnych dziedzin: kierowniczych, technicznych oraz interpersonalnych.oznaki świadczące o problemach kandydata w tym obszarze.

Zadaj kandydatowi te pytania

Wiesz już, jakich cech szukasz u swojego szefa kuchni. Sprawdź nasze podpowiedzi, o co możesz zapytać kandydata podczas rozmowy, żeby sprawdzić, czy macie szansę na harmonijną współpracę.Zanim zatrudnisz właściwą osobę, poznaj jej motywację, ambicję i wartości. Dzięki temu upewnisz się, czy odpowiadają one Twojej wizji.

  1. “Dlaczego wybrałeś moją restaurację?” Dowiedz się, dlaczego kandydat wysłał aplikację do Ciebie, a nie kogoś innego. Sprawdź, czy zrobił to, bo potrzebuje pracy, czy ze względu na konkretne aspekty (np. profil lokalu). Zwróć uwagę na szczegóły, które kandydat podkreśla, a o czym nie wspomina.
  2. “Jakie masz plany na swój dalszy rozwój?” Dowiedz się, jakie cele stawia sobie kandydat w zakresie rozwoju osobistego, i jak wyobraża sobie rozwój Twojego lokalu. W ten sposób sprawdzisz, czy ambicje i plany kandydata idą w parze z Twoimi. Dowiesz się, czy kandydat zrozumiał, jakiego zaangażowania wymaga zawód szefa kuchni.
  3. “Jaka jest Twoja wizja prowadzenia restauracji?” Biznes restauracyjny polega na pracy zespołowej. Do stworzenia efektywnego zespołu niezbędny jest wzajemny szacunek i jasna komunikacja. Dowiedz się, czy Twój rozmówca to rozumie.

Umiejętności menedżerskie

Szef kuchni jest menedżerem, który zarządza sporym zespołem: kucharze, szef obsługi, kelnerzy itd. Żeby sprawnie zarządzać i organizować pracę podwładnych, potrzebuje wyostrzonego zmysłu organizacji i komunikacji.

  1. “Jak określisz swój styl zarządzania?” Zarządzanie personelem jest kluczowe dla sprawnego funkcjonowania lokalu - niezależnie od tego, czy chodzi o planowanie, podejmowanie decyzji czy motywowanie zespołu. Sprawdź, czy kandydat potrafi prawidłowo delegować i rozdzielać zadania pracownikom.
  2. “Jak współpracujesz z szefem zmiany?” Szef kuchni pełni rolę łącznika między kuchnią a częścią jadalną. Zapytaj kandydata o sposób, w jaki nawiązuje relację z szefem sali. Jak to sprawdza się w praktyce?
  3. “Jakie umiejętności cenisz u osób, które sam zatrudniasz?” Żeby zespół pracował spójnie, jego członkowie powinni kierować się podobnymi wartościami. Sprawdź, czy kandydat ma wizję dobierania współpracowników do swojej ekipy.

Umiejętności techniczne

Sztuki stołu i pracy w jadalni nie da się zaimprowizować. Żeby dobrze nimi zarządzać, szef kuchni musi mieć ich organizację w małym palcu. Ponadto potrzebuje dobrze znać techniki kulinarne, żeby dobrze doradzać gościom.

  1. “Jakie rodzaje kuchni opanowałeś?” W branży gastronomicznej istnieje szereg specyficznych technik, które szef kuchni musi rozpoznać, opanować i dostosować do oferowanych potraw. Jest on również odpowiedzialny za szkolenie swojej brygady i musi zadbać o perfekcyjne ustawienie kuchni.
  2. “Jak pokroisz pieczonego kurczaka?” Możesz spytać o kurczaka lub jakąkolwiek inną potrawę z menu. Chodzi o to, czy Twój rozmówca umie posłużyć się każdą techniką, której wymaga usługa. Dowiesz się, czy jako szef kuchni będzie umiał klarownie wytłumaczyć zespołowi swoje metody pracy.

Historia kuchni i wiedza kulinarna

Oprócz znajomości tajników kuchni, jej szef musi znać historię sztuki kulinarnej, w której dziedzictwo i tradycje są podstawą.

  1. “Co to jest Bœuf bourguignon?” Możesz spytać o dowolną potrawę. Chodzi o sprawdzenie, czy kandydat zna specyfikę i pochodzenie produktów kulinarnych. Przy okazji dowiesz się, czy kandydat jest zainteresowany Twoim menu i czy odnajdzie się w Twoim gastronomicznym świecie.
  2. “Które wielkie restauracje Cię fascynują?” Dowiesz się, jaki jest poziom wiedzy Twojego rozmówcy o światowych restauracjach. Poznasz szefów kuchni, którzy go inspirują.

Teraz masz cały zbiór pytań do swojego kandydata. Wybierz z nich te, które pasują do profilu Twojego lokalu i dzwoń do kandydatów!

 

Źródła:
https://blog.zenchef.fr/comment-recruter-extra-restauration/
https://www.benady-conseils.com/5-conseils-recruter-en-restauration/
https://www.webstaurantstore.com/article/119/how-to-hire-a-chef.html
https://www.thrillist.com/eat/nation/anthony-bourdain-why-chefs-drink-marc-maron-wtf-podcast

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata gastronomii, otrzymywać wiedzę przydatną w prowadzeniu lokalu gastronomicznego i informacje o nowych produktach i konceptach w Aviko, ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA, korzystając z formularza poniżej.